Valikko

Sulje

TREENI – Työelämän yhteistreenit

Hankkeessa kehitetään valmentavalla sosiaalipedagogisella työotteella ratkaisuja nuorten työnhakijoiden ja työelämän kohtaanto-ongelmiin sekä työyhteisöjen monimuotoisuuden tukemiseen.

Pyrkimyksenä on edistää nuorten hyvää elämää työelämään sijoittumisen ja osallisuuden kautta sekä vaikuttaa yhteiskuntaan lisäämällä moninaisuuden ja yhdenvertaisuuden ymmärrystä työyhteisöissä.

Rahoittajat

Erasmus+ 2021-2027 Capacity Building (KA2) logo
Kestävä ja monipuolinen sosiaali- ja terveysala
Kansallinen TK
Digitalisaatio ja tiedon hallinta yhteiskunnassa

Kestävän kehityksen tavoitteet

Hankkeen lähtökohta ja tavoitteet

TREENI-hankkeessa räätälöidään yhteistyössä yritysten ja muiden työnantajien kanssa tukea tarvitseville nuorille työmahdollisuuksia täsmätyönmuotoilun, erilaisten työkokeilujen ja valmennusten keinoin. Hankkeessa tehdään moniammatillisten ja monialaisten vaikuttavien palveluiden kehittämistä ja tuottamista riittävän pitkäkestoisen tuen turvaamiseksi myös rekrytoinnin jälkeen. Pilotoidaan ja tuotetaan täysin uudenlainen, kokonaisvaltainen työyhteisötreenaajan toimintamalli ja siihen perustuva työkalupakki nuorten sekä työyhteisöjen tukemiseksi.

Hankkeen toteuttajat

Laurea-ammattikorkeakoulu.
Humanistisen ammattikorkeakoulun logo.

Ajankohtaista

SAVE THE DATE! TREENI-hankkeen päätöstapahtuma 9.9.2026 kello 12-15 Vantaan Vernissassa

Nuorten työllisyyden TREENI-ekosysteemi

TREENI-ekosysteemi on työelämän ja koulutuksen yhteistreeniä

VAIKUTTAVUUS

Ekosysteemi ei ole vain verkosto – se on yhteinen toimintakulttuuri, jossa nuorten työllistymistä edistetään pitkäjänteisesti, monialaisesti ja vaikuttavasti vastaamaan nuorten tarpeita ja muuttuvan toimintaympäristön tarpeita.

VASTUULLISUUS

Ekosysteemi rakentuu yhteiskehittämisen, systeemiajattelun ja EDI-periaatteiden (Equity, Diversity, Inclusion) varaan. Hankkeessa kehitetään EDIstäjä-toimintamallia. Toimintamallin avulla kuka tahansa voi toimija EDIstäjänä omassa työssään ja roolissaan.

Rakennamme nuorille sujuvia polkuja koulutuksesta työelämään, vahvistamme nuorten työelämäosallisuutta ja tuemme työnantajia vastuullisessa rekrytoinnissa.

YHTEISKEHITTÄMINEN

TREENI-hankkeessa rakennetaan nuorten työllistymisen ekosysteemiä, joka tuo yhteen yritykset, oppilaitokset, julkiset palvelut, järjestöt ja nuoret itse. Alueellisen nuorten työllistymistä edistävän ekosysteemin tavoitteena on muuttaa työllistämisen toimintaympäristöä ja rekrytointikulttuuria inklusiivisemmaksi.

Ekosysteemin aktivaattoreita ovat yritykset ja työnantajat. Kehittämistyöstä vastaa Laura-ammattikorkeakoulun ja Humak ammattikorkeakoulun yhteinen TREENI- työelämän yhteistreenit hanke (2023-2026). Hanke on Euroopan sosiaalirahaston osarahoittama.

TREENI-ekosysteemi – Työnantajien osaamisen ja työllistämisen tukena

ELINVOIMA

Haluatteko yrityksenä tai työnantajana olla olemassa vielä viiden vuoden kuluttua? Tulevaisuuden osaamisen ja työvoiman turvaaminen ratkeaa yhteistyöllä.

BRÄNDI

Hyvän työelämäbrändin takana on hyvä työpaikka. Hyvän työelämäbrändin takana on hyvä työpaikka. Monimuotoisuuden edistäminen ei ole ohimenevä trendi – se on perustavanlaatuista reiluutta, joka houkuttelee työnhakijoita.  EDIstäjä-mallin mukainen toiminta tähtää yhteisön varauksettomaan yhteenkuuluvuuteen (Belonging), joka on yksi tärkeimmistä pitovoimista.

RATKAISUT

TREENI-ekosysteemi tarjoaa konkreettisia ratkaisuja siihen, miten rakennetaan tulevaisuuden työelämää, jossa jokainen nuori voi löytää paikkansa. Tarjoamme seuraavia ratkaisuja käyttöönne: DuuniDEItti, Työpaikkakävely ja työnmuotoilu, Kohtaava rekrytointi, Pitovoimainen perehdytys -toimintamalli sekä webinaarit, aamukahvitilaisuudet ja räätälöidyt valmennukset yrityksille.

TREENI-ekosysteemi – Julkisten palveluiden kanssa yhteinen tavoite nuorten osallisuudesta

YHTEINEN PÄÄMÄÄRÄ

TREENI-ekosysteemi tukee julkisen sektorin tavoitteita – nuorten työ- ja toimintakyvyn vahvistamista, työllisyyden edistämistä ja eriarvoisuuden vähentämistä.

VAIKUTTAVAA YHTEISTYÖTÄ

Ekosysteemi mahdollistaa monitoimijaisen kehittämisen, jossa julkiset palvelut, yritykset ja järjestöt rakentavat yhdessä ratkaisuja nuorten työllistymisen haasteisiin.

TUKI AMMATTILAISILLE

TREENI-ekosysteemi tarjoaa foorumeita, vertaistukea ja yhteiskehittämisen mahdollisuuksia ammattilaisille, jotka työskentelevät nuorten kanssa.

Nuorten toimijuuden vahvistaminen TREENI-ekosysteemissä

Nuoret voivat olla mukana suunnittelemassa ja kehittämässä palveluita, työpajoja tai toimintamalleja. Heidän kokemuksensa ja näkemyksensä otetaan vakavasti, ja he toimivat aktiivisina kumppaneina, ei vain kohderyhmänä.

Mukana olevat nuoret saavat tukea oman elämänsä ja urapolkunsa hahmottamiseen. Ekosysteemi tarjoaa vaihtoehtoja, joiden joukosta nuori voi valita itselleen sopivia askelia – ekosysteemin koko resurssi on nuoren käytettävissä.

Nuoret pääsevät tunnistamaan ja sanoittamaan omia vahvuuksiaan, kiinnostuksen kohteitaan ja osaamistaan. Tämä voi tapahtua esimerkiksi DuuniDEIteillä, tutustumiskäynneillä yrityksissä (työpaikkakävelyt), luovien harjoitteiden tai reflektiivisten tehtävien kautta erilaisissa tapahtumissa ja työpajoissa.

Esimerkkejä:

Julkaisut

Videot
Artikkelit ja blogit

TREENI – Työelämän yhteistreenit -hanke kutsuu edistämään nuorten työelämäpolkuja ja työyhteisöjen monimuotoisuutta

“Pää antaa heti periksi” – järjestelmä ei tunnista nuorten monimuotoisuutta

Kelpaanko teille töihin? 

TREENI-hankkeessa mahdollistetaan onnistumisia nuorille työelämässä!
(Humak blogi)

Sopivaa työtä jokaiselle – pohdintaa työkykykoordinaattorikoulutuksesta kehittämishanketyön näkökulmasta

Vielä on kesätöitä jäljellä

Sitouttavia tekoja ja valmentavaa johtamista – toimivan monimuotoisen ja monikielisen työyhteisön jäljillä/ Compelling actions and coaching leadership – On the trail of a functioning, diverse, and multilingual work community (yhteistyössä MAKU-hankkeen kanssa) 

Minkä pitäisi muuttua? Nuorten kanssa työskentelevien ajatuksia moninaisemman työelämän edistämisestä (Humak blogi)

Kannustavat teot työelämän monimuotoisuutta edistämässä (Tulevaisuudenkestävä bisnes – inhimillistä johtajuutta, inhimillistä työelämää -konferenssijulkaisu, Osa 5: Inhimillinen ja kestävä työyhteisöjen tulevaisuus, s. 103)

TREENI-hankkeen somekampanja hyödyntää vaikuttajamarkkinointia onnistuneesti (Humak)

Inklusiivisuus – työelämän menestysresepti?

Tulevaisuuden toivot – Nuorten moninaiset ja yhdenvertaiset mahdollisuudet työelämässä? (Nuorisotyö-lehti 4/2024)

Moninaisemman työelämän jäljillä – TREENI – Työelämän yhteistreenit -hanke (Väläyksiä Humakista 8, s. 16-17)

Palkkatuki – liian tärkeä kannustin hukattavaksi

Nuorten työelämäosaamista tunnistamassa ja vahvistamassa (Humak blogi)

Työurajohtaminen alkaa jo työuran alussa

Nuorisotyöpaja Tuuman valmennuspajoissa on treenattu koko kevät kohti työelämää (Humak harticle)

Työelämämahdollisuuksia ja –osaamista – TREENI-hankkeessa treenataan nuoria työelämään (Artikkeli Väläyksiä Humakista 9 -julkaisussa, s. 49-51)

Duuni & laki! – Miten tylsä aihe saadaan nuorille kiinnostavaksi? (Humak blogi)

Podcastit
Opinnäytetyöt
Uutiskirjeet

TREENI-hankkeen uutiskirjeet lisätään tänne pian

  • TREENI-uutiskirje 1 (kesä 2024)
  • TREENI-uutiskirje 2 (joulukuu 2024)
  • TREENI-uutiskirje 3 (kesäkuu 2025)
  • TREENI-uutiskirje 4 (joulukuu 2025)

Yhteystiedot

  • Anita Mäntynen

    Asiantuntija

    anita.mantynen@laurea.fi

    +358 50 465 7928

Sinua saattaa myös kiinnostaa