Koulutus
Valintatavat yhteishaussa
AMK -koulutuksiimme valitaan opiskelijat pääosin joko todistusvalinnalla tai valtakunnallisen sähköisen AMK-valintakokeen perusteella.
Ylempiin AMK -koulutuksiimme valitaan opiskelijat sähköisen etäkokeen tai valintaopintojakson perusteella.
Tutustu aikatauluihin ajoissa ja varmista, että voit osallistua kaikkien hakemiesi koulutusten valintakokeisiin.

Valintojen tulokset
Valintojen tulokset julkaistaan korkeakoulujen syksyn 2026 yhteishaussa viimeistään 19.11.2026. Tieto valinnan tuloksesta tulee hakulomakkeella ilmoittamaasi sähköpostiosoitteeseen.
AMK-koulutukset
Todistusvalinnat
Osa opiskelijoista valitaan suoraan todistusvalinnalla, eli ylioppilastutkinnon tai ammatillisen perustutkinnon perusteella (1.8.2015 tai sen jälkeen ammatillisen perustutkinnon suorittaneet hakijat).
Näyttöinä suoritettu ammatillinen perustutkinto ei ole mukana todistusvalinnoissa. Näyttöinä suoritetun tutkinnon tunnistat siitä, että tutkintotodistuksen on myöntänyt tutkintotoimikunta.
Syksyllä ylioppilastutkintoon valmistuvat hakijat eivät ole mukana syksyn yhteishaun todistusvalinnoissa.
Todistusvalintojen tulokset julkaistaan viimeistään 17.10.2026.
Jos sinut hyväksytään todistusvalinnassa alempaan hakutoiveeseesi, voit vielä halutessasi tavoitella ylemmän ammattikorkeakoulu-hakutoiveesi paikkaa AMK-valintakokeella.
Lisätietoa syksyn 2026 todistusvalinnoista.
AMK-valintakoe
Ammattikorkeakouluilla on käytössä valtakunnallinen sähköinen valintakoe, eli AMK-valintakoe. Ammattikorkeakoulujen tarjoamat valintakoetilaisuudet vaihtelevat ammattikorkeakouluittain sysyn 2026 yhteishaussa aikavälillä ma 26.10. – ke 28.10.2026.
Laurea-ammattikorkeakoulu järjestää AMK-valintakokeen syksyn 2026 yhteishaussa ajalla ma 26.10. – ke 28.10.2026.
AMK-valintakokeen tulokset julkaistaan viimeistään 19.11.2026.
Ilmoittautuminen AMK-valintakokeeseen
AMK-valintakokeeseen ilmoittaudutaan, vaikka et aikoisikaan osallistua siihen.
Ilmoittaudut AMK-valintakokeeseen valitsemalla hakuaikana hakulomakkeella itsellesi sopivan ajan ja paikan tarjolla olevista vaihtoehdoista. Tarjolla olevat vaihtoehdot täyttyvät ilmoittautumisjärjestyksessä. Osallistut kokeeseen yhtenä päivänä.
Ilmoittautuminen on sitova eikä sitä voi muuttaa hakuajan jälkeen.
Oma tietokone ja henkilöllisyystodistus mukaan AMK-valintakokeeseen
Valintakokeen teet omallakannettavalla tietokoneellasi valvotusti ammattikorkeakoulun ilmoittamissa tiloissa.
Tarvitset kokeeseen mukaan vähintään vaatimukset täyttäväntietokoneen ja henkilöllisyystodistuksen. Ilman näitä et voi tehdä valintakoetta.
Hyväksyttävät henkilöllisyystodistukset, tarkemmat laitevaatimukset ja ohjeet mitä valintakokeeseen tulee ottaa mukaan ja mitä ei saa olla mukana, on kerrottu ammattikorkeakouluun.fi-sivustolla.
AMK-valintakokeeseen valmistautuminen
Tutustu ennen AMK-valintakoetta huolella ohjeisiin ammattikorkeakouluun.fi -sivulla.
Ammattikorkeakoulut julkaisevat myös omat saapumisohjeet kokeeseen tuleville hakijoille.
Laurean ohjeet ovat niille hakijoille, jotka ovat valinneet hakulomakkeellaan valintakoepaikaksi Laurea-ammattikorkeakoulun järjestämän koekerran.
Yksilölliset järjestelyt AMK-valintakokeeseen on haettava määräaikaan mennessä
Syksyn 2026 yhteishaussa hakemus yksilöllisistä järjestelyistä tulee jättää liitteineen aikavälillä 31.8.2026 klo 8.00 – 17.9.2026 klo 15.00 (viimeistään).
Yksilöllisiä järjestelyitä ei myönnetä, jos hakija hakee niitä yksilöllisten järjestelyiden hakuajan jälkeen.
Poikkeuksena tilanne, jossa yksilöllisiä järjestelyjä vaativa este syntyy tai se todetaan hakuajan päättymisen jälkeen.
Varmista myös, että sinulta löytyy vaaditut liitteet. Hakemukseen tulee liittää kopiot todistuksista, joihin vetoat (esimerkiksi asiantuntijalausunto vamman tai sairauden laadusta tai todistus lukivaikeudesta tai oppimisvaikeudesta). Lausunnosta tulee käydä ilmi, miksi tarvitset yksilöllisiä järjestelyitä. Lausunnon tulee olla liitteenä kokonaisuudessaan. Kaikissa todistuksissa on luettava selkeästi, ketä todistus koskee (nimi ja henkilötunnus tai syntymäaika).
Lähetä hakemus määräaikaan mennessä, vaikka et saisi asiantuntijalausuntoa ajoissa. Mainitse asiasta hakemuksellasi. Voit tässä tapauksessa lähettää asiantuntijalausunnon jälkikäteen. Määräajan jälkeen saapunut lausunto huomioidaan mahdollisuuksien mukaan.
Tutustu uudistettuun ohjeistukseen ja huomioi milloin sinun tulee täyttää hakemus ja toimittaa liitteenä asiantuntijalausunto, missä tapauksissa riittää pelkkä ilmoittaminen ammattikorkeakoululle, ja missä tapauksissa ei tarvitse erikseen hakea yksilöllisiä järjestelyitä tai ilmoittaa niistä.
YAMK-koulutukset
Valintakoe tai valintaopintojakso
Laurean YAMK koulutuksiin valitaan opiskelijat valintaopintojakson tai sähköisen etäkokeen perusteella.
Tutustu valintakokeiden aikatauluihin ja varmista että voit osallistua kaikkien hakemiesi koulutusten valintakokeisiin.
Rikosseuraamusalan kehittäminen ja johtaminen (ylempi AMK)
Valintaopintojakso
Aikataulu
Valintaopintojakson aikataulu ilmoitetaan hakuajan alkuun mennessä.
Koulutus ei ole valintakoeyhteistyössä
Tämä koulutus ei ole valintakoeyhteistyössä muiden koulutusten kanssa. Hakijan tulee tehdä tämän koulutuksen valintaopintojakso ollakseen mukana valinnoissa.
Ohjeet
Ennakkoon luettavaa aineistoa ei ole.
Hakijan tulee valintaopintojakson avauduttua kirjautua heti opintojaksolle ja tutustua erityisesti tehtävien eri palautusaikatauluihin, mutta myös verkko-oppimisalustaan sekä valintaopintojakson ohjeisiin.
Kaikki tehtävät tulee jättää niille annettuihin määräaikoihin mennessä. Myöhässä palautettuja tehtäviä ei huomioida. Jos tehtäviä ei palauteta annettuun määräaikaan mennessä, voi se johtaa koko opintojakson hylkäämiseen.
Tarkemmat ohjeet ja aikataulu lähetetään hakijoille noin viikkoa ennen valintaopintojakson alkua hakijan hakulomakkeella ilmoittamaan sähköpostiosoitteeseen.
Huolehdi että seuraat hakulomakkeella ilmoittamaasi sähköpostiosoitetta ja että sähköpostissasi on tilaa vastaanottaa uusia viestejä, muista tarkistaa myös roskapostikansiot.
Muuta huomioitavaa
Valintaopintojakson kaikki osat on suoritettava hyväksytysti. Valintaopintojaksosta on saatava vähintään 40 pistettä, jotta valintakoetulos voidaan hyväksyä. Valintaopintojaksosta voi saada maksimissaan 100 pistettä.
Hakijan suorittama valintaopintojakso on voimassa opiskelijavalinnan perusteena kyseisen haun ajan.
Opiskelijaksi hyväksytyt ja opiskelupaikan vastaanottaneet hakijat saavat opintojakson sisällytettyä opintoihinsa. Muut hakijat, jotka suorittavat opintojakson hyväksytysti, saavat opintojaksosta avoimen ammattikorkeakoulun opintojakson suoritusmerkinnän.
Hakukelpoisuus tarkistetaan opiskelijaksi valituilta.
Tradenomi (ylempi AMK), Brändin johtaminen
Sähköinen etäkoe
Valintakoe tehdään etänä Canvas verkko-oppimisympäristössä.
Aikataulu
Valintakoepäivä ilmoitetaan yhteishaun alkuun mennessä.
Hakijan tulee testata valintakoeympäristö ennen varsinaista valintakoepäivää. Hakijat pääsevät testaamaan tietokoneen toimivuuden kaksi päivää ennen varsinaista valintakoetta.
Koe suoritetaan yllä ilmoitettuna ajankohtana sähköisessä oppimisympäristössä ja kokeen kaikki tehtävät tulee palauttaa oppimisympäristöön koeaikana.
Koulutus ei ole valintakoeyhteistyössä
Tämä koulutus ei ole valintakoeyhteistyössä muiden koulutusten kanssa. Hakijan tulee tehdä tämän koulutuksen valintakoe ollakseen mukana valinnoissa.
Ohjeet
Hakijalla tulee olla tietokone valintakokeen tekemiseen. Tietokoneessa tulee olla kamera ja mikrofoni. Käytä mielellään tietokonetta, joka ei ole viittä vuotta vanhempi. Laurea ei lainaa tietokonetta kokeen tekemistä varten, eikä koetta ole mahdollista tehdä Laurean tiloissa.
Hakijan tulee testata valintakoeympäristö ennen varsinaista valintakoepäivää. Hakijat pääsevät testaamaan tietokoneen toimivuuden oppimisympäristössä kaksi päivää ennen varsinaista valintakoetta.
Tieto ennakkoon luettavasta aineistosta päivitetään 30.6. mennessä.
Tarkemmat ohjeet lähetetään hakijoille noin viikkoa ennen valintakoetta hakijan hakulomakkeella ilmoittamaan sähköpostiosoitteeseen. Huolehdi että sähköpostissasi on tilaa vastaanottaa uusia viestejä, muista tarkistaa myös roskapostikansiot.
Muuta huomioitavaa
Valintakokeen kaikki osat on suoritettava hyväksytysti. Valintakokeesta on saatava vähintään 20 pistettä, jotta valintakoetulos voidaan hyväksyä. Valintakokeesta voi saada maksimissaan 100 pistettä.
Hakukelpoisuus tarkistetaan opiskelijaksi valituilta.
Tradenomi (ylempi AMK), Digitaalisten tulevaisuuksien muotoilu (ylempi AMK)
Sähköinen etäkoe
Valintakoe tehdään etänä Canvas verkko-oppimisympäristössä.
Aikataulu
Valintakoepäivä ilmoitetaan yhteishaun alkuun mennessä.
Hakijan tulee testata valintakoeympäristöennen varsinaista valintakoepäivää. Hakijat pääsevät testaamaan tietokoneen toimivuuden kaksi päivää ennen varsinaista valintakoetta.
Koe suoritetaan yllä ilmoitettuna ajankohtana sähköisessä oppimisympäristössä ja kokeen kaikki tehtävät tulee palauttaa oppimisympäristöön koeaikana.
Koulutus ei ole valintakoeyhteistyössä
Tämä koulutus ei ole valintakoeyhteistyössä muiden koulutusten kanssa. Hakijan tulee tehdä tämän koulutuksen valintakoe ollakseen mukana valinnoissa.
Ohjeet
Hakijalla tulee olla tietokone valintakokeen tekemiseen. Tietokoneessa tulee olla kamera ja mikrofoni. Käytä mielellään tietokonetta, joka ei ole viittä vuotta vanhempi. Laurea ei lainaa tietokonetta kokeen tekemistä varten, eikä koetta ole mahdollista tehdä Laurean tiloissa.
Hakijan tulee testata valintakoeympäristö ennen varsinaista valintakoepäivää. Hakijat pääsevät testaamaan tietokoneen toimivuuden oppimisympäristössä kaksi päivää ennen varsinaista valintakoetta.
Ennakkoon luettavaa aineistoa ei ole. Valintakokeessa käytettävät materiaalit julkaistaan valintakoepäivänä sähköisessä oppimisympäristössä.
Tarkemmat ohjeet lähetetään hakijoille noin viikkoa ennen valintakoetta hakijan hakulomakkeella ilmoittamaan sähköpostiosoitteeseen. Huolehdi että sähköpostissasi on tilaa vastaanottaa uusia viestejä, muista tarkistaa myös roskapostikansiot.
Muuta huomioitavaa
Valintakokeen kaikki osat on suoritettava hyväksytysti. Valintakokeesta on saatava vähintään 20 pistettä, jotta valintakoetulos voidaan hyväksyä. Valintakokeesta voi saada maksimissaan 100 pistettä.
Hakukelpoisuus tarkistetaan opiskelijaksi valituilta.
Tradenomi (ylempi AMK), Ennakointi ja visionäärinen johtajuus (ylempi AMK)
Sähköinen etäkoe
Valintakoe tehdään etänä Canvas verkko-oppimisympäristössä.
Aikataulu
Valintakoepäivä ilmoitetaan yhteishaun alkuun mennessä.
Hakijan tulee testata valintakoeympäristöennen varsinaista valintakoepäivää. Hakijat pääsevät testaamaan tietokoneen toimivuuden kaksi päivää ennen varsinaista valintakoetta.
Koe suoritetaan yllä ilmoitettuna ajankohtana sähköisessä oppimisympäristössä ja kokeen kaikki tehtävät tulee palauttaa oppimisympäristöön koeaikana.
Koulutus ei ole valintakoeyhteistyössä
Tämä koulutus ei ole valintakoeyhteistyössä muiden koulutusten kanssa. Hakijan tulee tehdä tämän koulutuksen valintakoe ollakseen mukana valinnoissa.
Ohjeet
Hakijalla tulee olla tietokone valintakokeen tekemiseen. Tietokoneessa tulee olla kamera ja mikrofoni. Käytä mielellään tietokonetta, joka ei ole viittä vuotta vanhempi. Laurea ei lainaa tietokonetta kokeen tekemistä varten, eikä koetta ole mahdollista tehdä Laurean tiloissa.
Hakijan tulee testata valintakoeympäristö ennen varsinaista valintakoepäivää. Hakijat pääsevät testaamaan tietokoneen toimivuuden oppimisympäristössä kaksi päivää ennen varsinaista valintakoetta.
Ennakkoon luettavaa aineistoa ei ole. Valintakokeessa käytettävät materiaalit julkaistaan valintakoepäivänä sähköisessä oppimisympäristössä.
Tarkemmat ohjeet lähetetään hakijoille noin viikkoa ennen valintakoetta hakijan hakulomakkeella ilmoittamaan sähköpostiosoitteeseen. Huolehdi että sähköpostissasi on tilaa vastaanottaa uusia viestejä, muista tarkistaa myös roskapostikansiot.
Muuta huomioitavaa
Valintakokeen kaikki osat on suoritettava hyväksytysti. Valintakokeesta on saatava vähintään 20 pistettä, jotta valintakoetulos voidaan hyväksyä. Valintakokeesta voi saada maksimissaan 100 pistettä.
Hakukelpoisuus tarkistetaan opiskelijaksi valituilta.
Tradenomi (ylempi AMK), Turvallisuusjohtaminen (ylempi AMK)
Valintaopintojakso
Aikataulu
Valintaopintojakson aikataulu ilmoitetaan hakuajan alkuun mennessä.
Koulutus ei ole valintakoeyhteistyössä
Tämä koulutus ei ole valintakoeyhteistyössä muiden koulutusten kanssa. Hakijan tulee tehdä tämän koulutuksen valintaopintojakso ollakseen mukana valinnoissa.
Ohjeet
Ennakkoon luettavaa aineistoa ei ole.
Hakijan tulee valintaopintojakson avauduttua kirjautua heti opintojaksolle ja tutustua erityisesti tehtävien eri palautusaikatauluihin, mutta myös verkko-oppimisalustaan sekä valintaopintojakson ohjeisiin.
Kaikki tehtävät tulee jättää niille annettuihin määräaikoihin mennessä. Myöhässä palautettuja tehtäviä ei huomioida. Jos tehtäviä ei palauteta annettuun määräaikaan mennessä, voi se johtaa koko opintojakson hylkäämiseen.
Tarkemmat ohjeet ja aikataulu lähetetään hakijoille noin viikkoa ennen valintaopintojakson alkua hakijan hakulomakkeella ilmoittamaan sähköpostiosoitteeseen.
Huolehdi että seuraat hakulomakkeella ilmoittamaasi sähköpostiosoitetta ja että sähköpostissasi on tilaa vastaanottaa uusia viestejä, muista tarkistaa myös roskapostikansiot.
Muuta huomioitavaa
Valintaopintojakson kaikki osat on suoritettava hyväksytysti. Valintaopintojaksosta on saatava vähintään 40 pistettä, jotta valintakoetulos voidaan hyväksyä. Valintaopintojaksosta voi saada maksimissaan 100 pistettä.
Hakijan suorittama valintaopintojakso on voimassa opiskelijavalinnan perusteena kyseisen haun ajan.
Opiskelijaksi hyväksytyt ja opiskelupaikan vastaanottaneet hakijat saavat opintojakson sisällytettyä opintoihinsa. Muut hakijat, jotka suorittavat opintojakson hyväksytysti, saavat opintojaksosta avoimen ammattikorkeakoulun opintojakson suoritusmerkinnän.
Hakukelpoisuus tarkistetaan opiskelijaksi valituilta.
Työhyvinvoinnin johtaminen sosiaali- ja terveysalalla (ylempi AMK)
Sähköinen etäkoe
Valintakoe tehdään etänä Canvas verkko-oppimisympäristössä.
Aikataulu
Valintakoepäivä ilmoitetaan yhteishaun alkuun mennessä.
Hakijan tulee testata valintakoeympäristöennen varsinaista valintakoepäivää. Hakijat pääsevät testaamaan tietokoneen toimivuuden kaksi päivää ennen varsinaista valintakoetta.
Koe suoritetaan yllä ilmoitettuna ajankohtana sähköisessä oppimisympäristössä ja kokeen kaikki tehtävät tulee palauttaa oppimisympäristöön koeaikana.
Koulutus ei ole valintakoeyhteistyössä
Tämä koulutus ei ole valintakoeyhteistyössä muiden koulutusten kanssa. Hakijan tulee tehdä tämän koulutuksen valintakoe ollakseen mukana valinnoissa.
Ohjeet
Hakijalla tulee olla tietokone valintakokeen tekemiseen. Tietokoneessa tulee olla kamera ja mikrofoni. Käytä mielellään tietokonetta, joka ei ole viittä vuotta vanhempi. Laurea ei lainaa tietokonetta kokeen tekemistä varten, eikä koetta ole mahdollista tehdä Laurean tiloissa.
Hakijan tulee testata valintakoeympäristö ennen varsinaista valintakoepäivää. Hakijat pääsevät testaamaan tietokoneen toimivuuden oppimisympäristössä kaksi päivää ennen varsinaista valintakoetta.
Ennakkoon luettavaa aineistoa ei ole. Valintakokeessa käytettävät materiaalit julkaistaan valintakoepäivänä sähköisessä oppimisympäristössä.
Tarkemmat ohjeet lähetetään hakijoille noin viikkoa ennen valintakoetta hakijan hakulomakkeella ilmoittamaan sähköpostiosoitteeseen. Huolehdi että sähköpostissasi on tilaa vastaanottaa uusia viestejä, muista tarkistaa myös roskapostikansiot.
Muuta huomioitavaa
Valintakokeen kaikki osat on suoritettava hyväksytysti. Valintakokeesta on saatava vähintään 20 pistettä, jotta valintakoetulos voidaan hyväksyä. Valintakokeesta voi saada maksimissaan 100 pistettä.
Hakukelpoisuus tarkistetaan opiskelijaksi valituilta.
Yksilölliset järjestelyt YAMK koulutusten valintakokeisiin
Hakemus Laurean ylempien AMK -koulutusten valintakokeiden yksilöllisistä järjestelyistä tulee jättää liitteineen viimeistään 17.9.2026 klo 15.00 mennessä. Ammattikorkeakoulu ei ole velvoitettu tarjoamaan yksilöllisiä järjestelyjä, mikäli niitä ei ole määräaikaan mennessä haettu.
Varmista myös, että sinulta löytyy vaaditut liitteet. Hakemukseen tulee liittää kopiot todistuksista, joihin vetoat (esimerkiksi asiantuntijalausunto vamman tai sairauden laadusta tai todistus lukivaikeudesta tai oppimisvaikeudesta). Lausunnosta tulee käydä ilmi, miksi tarvitset yksilöllisiä järjestelyitä. Lausunnon tulee olla liitteenä kokonaisuudessaan. Kaikissa todistuksissa on luettava selkeästi, ketä todistus koskee (nimi ja henkilötunnus tai syntymäaika).
Lähetä hakemus määräaikaan mennessä, vaikka et saisi asiantuntijalausuntoa ajoissa. Mainitse asiasta hakemuksellasi. Voit tässä tapauksessa lähettää asiantuntijalausunnon jälkikäteen. Määräajan jälkeen saapunut lausunto huomioidaan mahdollisuuksien mukaan.
Ylempien AMK koulutusten valintakokeiden yksilöllisen järjestelyn hakulomake.
(Huom. tämä lomake vain Ylempi AMK -koulutukseen hakeville. AMK-valintakokeen ohjeet ja lomakkeet osoitteessa www.ammattikorkeakouluun.fi)