Siirry sisältöön

Laurean Lumo jälleen voitokkaana RESTO-tietotaitokilpailussa

Kokonaiskilpailussa Laurean Lumo sijoittui upeasti kakkossijalle.

Järjestyksessään 19. restonomien valtakunnalliset tietotaitokilpailut järjestettiin 11.-12.3.2020 Haaga-Helian restonomikampuksella. Mukana kisaamassa oli 10 kisajoukkuetta restonomikoulutusta järjestävistä ammattikorkeakouluista ympäri Suomea. Kilpailujen teemana oli Hospitality Mindset 5.0.

Laureaa edusti kisoissa Laurean Lumo –tiimi, jossa mukana olivat restonomiopiskelijat Ida Veisto, Pihla Latikka, Rina Kallio sekä Brenda Kaarepere. Kisajoukkuetta luotsasivat valmentajat Kaija Meriläinen ja Miia Vakkuri. Kokemusta kisatiimi kerrytti aiemmin keväällä EM Cupissa Maastrichtissä ja kokemus näkyi vahvana ja rentona kisasuorituksena.

Kahden päivän aikana kisajoukkueet pääsivät näyttämään osaamisensa erilaisissa tehtävissä, jotka sitoutuivat Helsingin merelliseen strategiaan pohjautuvissa konseptointitehtävissä. Joukkueemme suoriutui tiukasta kisasta mallikkaasti. Suomen restonomit (Sure) palkitsi joukkueemme Vuoden suunnannäyttäjä –palkinnolla. Perusteluissa joukkueemme kokonaisotetta kehuttiin vertaansa vailla olevaksi.

Kokonaiskilpailussa Laurean Lumo sijoittui upeasti kakkossijalle. Joukkueemme sai laajalti kehuja niin tuomaristossa olleilta liike-elämän vaikuttajilta kuin muilta kisajoukkueiltakin osaamisestaan, esiintymisvarmuudestaan, kielitaidostaan sekä analyyttisestä otteestaan. Voittopokaali matkasi tänä vuonna Rovaniemelle.

Laurean Lumo, valmentajat sekä tukijoukot kiittävät lämpimästi Laureaa tuesta, Haaga-Heliaa hienosti toteutetusta kisatapahtumasta sekä muita kilpajoukkueita ja kollegaosallistujia yhteisöllisistä päivistä.

Lisätietoja: