Opiskelijatarina
–
Kosmetiikka-asiantuntijuuden kehittämisen ja johtamisen YAMK-koulutuksesta kansainväliselle urapolulle
Opiskelijahaastattelussa englanninkielisestä kosmetiikka-asiantuntijuuden kehittämisen ja johtamisen YAMK-koulutuksesta valmistunut Sonja Tammentie.

”Veikkaan, että en istuisi tässä nykyisessä työssäni, ellen olisi käynyt lukemassa ylempää estenomia Laureassa”, aloittaa Sonja Tammentie kertoessaan mahdollisuuksista, joita englanninkielinen kosmetiikka-asiantuntijuuden kehittämisen ja johtamisen YAMK-koulutus Laureassa ovat hänelle avanneet.
Tärkeintä oppia Sonjalle on ollut johtaminen sekä itsensä aikatauluttaminen. Hän kertoo, että koulun nopeatempoisesta tahdista läpi selviäminen auttaa myös työelämässä jaksottamaan omaa työtä ja hallinnoimaan erilaisia projekteja.
Englanninkielinen YAMK-koulutus mahdollistaa Sonjan mukaan laajasti kansainvälisiä mahdollisuuksia. Sonja itse työskentelee sveitsiläisessä lääkeyhtiössä, jolla on tiimejä ympäri Eurooppaa.
”Kansainvälisissä tehtävissä tällä alalla tarvitaan kielitaitoa, oman kohdealueen tuntemusta, asiakaskunnan tuntemista, mutta myös sitä, että pystyy laittaa itsensä erilaisten yritysten saappaisiin”, Sonja tiivistää.
”Kaikki mitä olen Laureassa oppinut, on vienyt todellakin eteenpäin”, hän kertoo.
Lisää Sonjan ajatuksia englanninkielisestä kosmetiikka-asiantuntijuuden kehittämisen ja johtamisen YAMK-koulutuksesta voit kuulla alla olevalta videolta.



