CEGO – Circular Economy GO
CEGO – Circular Economy Go on Laurea-ammattikorkeakoulun ja Suomen ympäristöopisto SYKLIn hanke, jossa edistetään Uudenmaan alueella toimivien yritysten siirtymistä kiertotalouteen. Yritysten kiertotalouteen liittyvää liiketoiminta- ja markkinaosaamista vahvistetaan muun muassa kiertotalous- ja vastuullisuuskiihdyttämöissä. Hankkeessa käynnistetään CEGO-vertaisverkosto, jossa yritykset pääsevät kehittämään kiertotalousosaamistaan ja verkostoitumaan muiden kiertotalousliiketoiminnasta kiinnostuneiden yritysten kanssa.

Rahoittajat
Hankkeen tiedot
Toteutusaika
1.8.2024 – 31.8.2026
Rahoittaja
EAKR 2021-2027
Tutkimusohjelma
Projektityyppi
Teemat
Projektipäällikkö
Kati Tawast
Hankkeen toteutus
- CEGO Circular Economy Go -hankkeessa vahvistetaan Uudenmaan alueen pk-yritysten kiertotalousosaamista yli toimialarajojen.
- Hankkeessa toteutetaan kiertotalouskiihdyttämöitä, joissa yritykset pääsevät kehittämään kiertotalouden liiketoimintamalleja sekä uusia tuote- ja palvelukonsepteja. Lisäksi järjestetään vastuullisuuskiihdyttämöitä, joissa toteutetaan muun muassa hiilijalanjälkilaskentaa ja kehitetään vastuullisuusviestintää.
- Hankkeessa käynnistetään CEGO-vertaisverkosto, jossa yritykset pääsevät kehittämään kiertotalousosaamistaan ja verkostoitumaan muiden kiertotalousliiketoiminnasta kiinnostuneiden yritysten kanssa.
- Laurea-ammattikorkeakoulu toimii hankkeen päätoteuttajana ja Suomen ympäristöopisto SYKLI osatoteuttajana. Hanketta rahoittaa Uudenmaan liitto ja Euroopan unioni ja se toimii ajalla 8/2024-8/2026.
Hankkeen kotisivu
Hankkeen keskeisimmät tuotokset ja tulokset löydät kotisivulta CEGO – Circular Economy GO
CEGO somessa
Seuraa CEGO-hanketta LinkedInissä ja YouTubessa.
Hankkeen toteuttajat


Kestävän kehityksen tavoitteet
Yhteystiedot
-

Kati Tawast
Lehtori
kati.tawast@laurea.fi
+358 9 886 879 57
Sinua saattaa myös kiinnostaa
-
ImpAct – kestävyyssääntelystä kilpailukykyä
Toteutusaika:
1.9.2024 – 31.8.2026
Lue lisää hankkeesta: ImpAct – kestävyyssääntelystä kilpailukykyäTutkimusohjelma:
Palveluliiketoiminta ja kiertotalous -
Sensespace – Moninaiset immersiiviset muuntuvat tilat
Toteutusaika:
1.5.2026 – 30.4.2028
Lue lisää hankkeesta: Sensespace – Moninaiset immersiiviset muuntuvat tilatTutkimusohjelma:
Kestävä ja monipuolinen sosiaali- ja terveysala -
TOTTE – Täsmäosaamisella työelämään ja työelämässä eteenpäin
Toteutusaika:
1.10.2024 – 31.8.2027
Lue lisää hankkeesta: TOTTE – Täsmäosaamisella työelämään ja työelämässä eteenpäinTutkimusohjelma:
Palveluliiketoiminta ja kiertotalous