Webinaari: Miten kiertotalousosaamista integroidaan liiketoimintaosaamiseen ja -opetukseen?
Tervetuloa kuulemaan, miten kiertotalousosaamista voidaan integroida liiketalouden koulutukseen.
Webinaari keskiviikkona 7.10.2020 klo 12.00-14.45
Suomen tavoitteena on hiilineutraalius vuoteen 2035 mennessä. Kiertotalous nähdään uuden talouden perustana ja Suomi tulevaisuudessa kiertotalouden edelläkävijänä. Suomen strateginen kiertotalouden edistämisohjelma 2020.
Korkeakoulutuksen tulee uudistua, jotta opiskelijat osaavat tukea yhteiskunnassa tapahtuvaa muutosta ja toimia tulevaisuuden kiertotalousyhteiskunnassa.
Tervetuloa kuulemaan, miten kiertotalousosaamista voidaan integroida liiketalouden koulutukseen.
Kiertotalousosaamista ammattikorkeakouluihin -hankkeessa tuotettuja kiertotalousaineistoja ja -opintopaketteja esitellään webinaarissa keskiviikkona 7.10.2020 kello 12.00-14.45.
Hankkeessa on tuotettu aineistoja 6 teemaan, jotka ovat Vastuullisuus, Liiketoimintamallit, Logistiikka, Jakamistalous, DDI sekä Palvelumuotoilu. Liiketoimintamallit -osion yhteydessä on myös bonuksena kiertotalouden taloushallintoon ja rahoitukseen liittyviä sisältöjä.
Ohjelma
12.00 – 12.15 Avaus, Ritva Jäättelä, Laurea
12.15 – 13.15 Vastuullisuus, Annariikka Rosendahl, Haaga-Helia
Liiketoimintamallit, Minna-Maari Harmaala, Haaga-Helia
Logistiikka, Eeva Aarnio, Haaga-Helia
15 min tauko
13.30 – 14.30 Jakamistalous, Mats Nylund, Arcada
Design driven innovation, Sirpa Ryynänen, Savonia
Palvelumuotoilu, Riikka Kulmala, Turun AMK
14.30 – 14.45 Loppukeskustelu
Ilmoittaudu viimeistään 2.10.2020.
Osallistumislinkki webinaariin lähetetään ilmoittautuneille viimeistään 5.10.2020.
Lisätiedot: Ritva Jäättelä ritva.jaattela@laurea.fi p. 040 832 9400
Tilaisuus on osa OKM:n rahoittamaa 19 AMK:n Kiertotalousosaamista ammattikorkeakouluihin -hanketta (2018-2020). Lisätietoa hankkeesta www.kiertotalousamk.fi. Avoimesti jaettavat aineistot löytyvät aoe.fi -portaalista www.aoe.fi viimeistään marraskuussa 2020.
Tulevat tapahtumat
Alumniwebinaari: Data ja analytiikka B2B-myynnin kehittämisessä
Tässä webinaarissa kuulet mitkä ovat datan ja analytiikan hallinnan keskeisimmät hyödyt kaupallisessa toiminnassa.
Webinaari: Monikielisen organisaation johtaminen – esteistä etulyöntiasemaksi
Webinaarissa perehdytään monikielisiin organisaatioihin ja johtamisen merkitykseen tiimien potentiaalien tunnistamisessa ja hyödyntämisessä.
Laurean hakuinfo AMK-opintoihin
Tervetuloa Laurean hakuinfoon kuulemaan lisätietoa hakemisesta ja opiskelusta Laureassa.
YAMK-koulutusten infotilaisuus
Tervetuloa Laurean YAMK-koulutusten infotilaisuuteen, jossa esittelemme keväällä 2026 yhteishaussa olevia YAMK-koulutuksia.
Webinaari: Kielenoppiminen työpaikalla – investointi, joka maksaa itsensä takaisin
Kielien oppiminen sujuvamman työarjen ja motivoituneiden työntekijöiden mahdollistajana.
Yhteistyömahdollisuudet Laurean kanssa: tulevaisuuden liiketalouden tradenomien osaamista käyttöösi
4.–5.11.2026