Kulttuurinen vanhustyö -webinaari
Webinaarin tavoitteena on avata kulttuurisen vanhustyön toimintatapoja niin tutkimuksellisesta kuin yhteiskunnallisesta näkökulmasta käsin unohtamatta konkreettisia esimerkkejä ja hyviä käytäntöjä.
Tervetuloa Kulttuurinen vanhustyö -webinaariin tiistaina 13.4.2021 klo 8.30-16
Ihmisen elämä ilman kulttuuria ja elämyksiä on kuin loputon marraskuu.
Siksi taide kuuluu kaikille – myös ikääntyneille!
Kuten kulttuurisen vanhustyön, myös tämän webinaarin tavoitteena on ikääntyneiden hyvinvoinnin ja elämänlaadun parantaminen lisäämällä tietoa ja osaamista luovuuteen, taidetoimintaan ja taidelähtöisiin menetelmiin liittyen.
Tule kuulemaan, oppimaan ja keskustelemaan, miten kulttuurisen vanhustyön avulla mahdollistetaan mielekäs, arvokas ja iloinen vanhuus.
Webinaarin järjestävät yhteistyössä Laurea-ammattikorkeakoulu ja Metropolia Ammattikorkeakoulu. Webinaari on ilmainen ja kaikille avoin. Webinaari järjestetään Zoom-tilaisuutena. Mukaan mahtuu rajattu määrä osallistujia, varmista siis pian paikkasi.
Ilmoittaudu webinaariin tästä linkistä.
Ohjelma
8.30-8.45 Webinaarin avaus – Senioriräppikuoro Räpätit
8.45-9.15 Tutkimuksellisia näkökulmia kulttuuriseen vanhustyöhön
Liisa Laitinen, Taideakatemia / Turun ammattikorkeakoulu
9.15-9.45 Kulttuurisen vanhustyön moniammatillinen maisema
Laura Huhtinen-Hildén, Metropolia Ammattikorkeakoulu
9.45-10.00 Tauko
10.00-10.30 Kulttuurikirjaamisen avulla kohti luovaa arkea
Silva Siponkoski, Metropolia Ammattikorkeakoulu
10.30-11.00 Kulttuurinen vanhustyö Vantaalla - käytännön kokemuksia kentältä
Jutta Hakala ja Eeva Kesäniemi, Vantaan kaupunki
11.00-11.30 Keskustelua ja iltapäivän ohjeistus
11.30-12.15 Lounas
12.15-13.45 Työpajasessio 1
- Teknologia kulttuurisen vanhustyön tukena -työpaja
13.45-14.00 Tauko
14.00-15.30 Työpajasessio 2
- Teknologia kulttuurisen vanhustyön tukena -työpaja
- Esitykset: Sävelsirkku (Sentina Oy), HILDA (Kardemummo Oy), Vahvike-aineistopankki (VTKL), Moniaistinen tila (Minttu Räty, Laurea) ja Ateneumin materiaalit yleisölle (Mari Jalkanen, Ateneum)
- Vetäjänä Anniina Honkonen
- Vain rakkaudesta 2 – tanssiesitys ja keskustelutyöpaja
- Vain rakkaudesta 2 on muistisairautta ja omaishoitajuutta kuvaava kiertueteos. Sanaton tanssiesitys on tulkittavissa laajemminkin monien sairauksien ja vammojen aiheuttamien muistin häiriöiden sekä mielenterveyden häiriöiden kuvaajana.
- Hapertuvaa ihmissuhdetta ovat tulkitsemassa tanssitaiteilijat Ninni Perko ja Tiia Hämäläinen. Keskustelutyöpajan vetää yliopettaja Tuula Mikkola
15.30-16.00 Tarinateatteri
Anu Hagman ja opiskelijat, Laurea-ammattikorkeakoulu
Lisätietoja
- Anniina Honkonen
- Asiantuntija
- anniina.honkonen@laurea.fi
- Puh 0406739875
Tulevat tapahtumat
Yhteistyömahdollisuudet Laurean kanssa: tulevaisuuden liiketalouden tradenomien osaamista käyttöösi
16.4.2026 klo 14.00 - 16.00
Laurean Leppävaaran Living Labien avoimien ovien päivä
Laurean Leppävaaran kampuksen Living Labit avaavat ovensa yhteistyökumppaneille ja sidosryhmille.
Blooming with AI -seminaari
Blooming with AI-seminaari Laurean on tarkoitettu yrityksille, jotka ovat kiinnostuneet korkeakouluyhteistyöstä sekä Laurean avain- ja yhteistyökumppaneille.
Alumniwebinaari: AI työelämässä 2026 – hypeä vai aitoa tuottavuutta?
Tekoäly on siirtymässä kokeiluista arjen työvälineeksi, mutta mitä tämä oikeasti tarkoittaa eri alojen ammattilaisille?
Verkostot kiertotalousliiketoiminnan mahdollistajina -webinaari
Miten kiertotalous voi luoda arvoa asiakkaille ja liiketoiminnalle? Millaisia konkreettisia kiertotalousratkaisuja eri yrityksissä on otettu käyttöön?
Alumniwebinaari: Työhyvinvointi ja urakehitys – Miksi ne kulkevat käsi kädessä?
Miten työhyvinvointi vaikuttaa urapolkuun? Voiko se jopa mahdollistaa uralla etenemisen tai rohkean alanvaihdon?
Tikkurila festivaali 2026
Assembly Summer 2026
4.–5.11.2026