Siirry sisältöön

Blooming with AI -seminaari

Tervetuloa keväiseen Blooming with AI-seminaariin Laurean Hyvinkään kampukselle 21.4.2026. Tapahtuma on tarkoitettu yrityksille, jotka ovat kiinnostuneet korkeakouluyhteistyöstä sekä Laurean avain- ja yhteistyökumppaneille. Tapahtuma on kokonaan englanniksi. 

Ilmoittaudu tapahtumaan

Seminaarin tarkoituksena on tuoda näkyvyyttä Laurean ainutlaatuiselle P2P-projektioppimismallille, sekä sen mahdollistaville mahtaville avainkumppaneille. Tapahtuman järjestävät Laurean Hyvinkään kampuksen liiketalouden opiskelijat.  

Tapahtuma alkaa Hyvinkään kampuksen Rauhala-salissa rehtori Jouni Kosken puheenvuorolla. Tilaisuuden pääpuhujana on Chair and Assistant Professor of Computer Science & Mathematics Rebecca Allen, Ph.D. Mount St. Joseph Universitysta. Tilaisuuden toinen puhuja varmistuu myöhemmin.

Seminaariohjelma  

8.15–9.00 Aamukahvi ja verkostoituminen  

9.00–9.15 Lean Team esittely ja Rehtorin puhe   

9.15–10.00 Ensimmäinen puhuja (Rebecca Allen)  

10.00–10.30 Toinen puhuja  

10.40–12.15 Projektiesittelyt  

12.15-> Omakustanteinen lounas

PROJEKTISEMINAARIN OSA-ALUEET

  • Asiakaslähtöinen liiketoiminta 

    Asiakaslähtöisessä liiketoiminnassa asiakasyrityksen odotukset ja tarpeet ohjaavat kaikkea tekemistä. Tavoitteena on tuottaa arvoa asiakkaalle ymmärtämällä heidän haasteensa ja tavoitteensa. Tällaisella lähestymistavalla pyritään vastaamaan tarpeisiin tehokkaasti ja asiakaskeskeisesti.

  • Markkinoinnin projektit 

    Markkinointiprojektit ovat suunniteltuja kokonaisuuksia, joiden tavoitteena on vahvistaa yrityksen, tuotteen tai palvelun markkinointia ja asemaa markkinoilla. Projektit sisältävät esimerkiksi markkinatutkimusta, kampanjoita, sosiaalisen median strategioita, tapahtumia tai tuotteen lanseerauksia. Opiskelijatiimi toteuttaa projektin yhteistyössä toimeksiantajan kanssa, alkaen suunnittelusta ja päättyen toetukseen sekä tulosten esittelyyn.

  • HR ja taloushallinto 

    HR projekteissa opiskelijat työskentelevät johtamisen ja henkilöstöhallintaan liittyvien aiheiden parissa. Toimeksiantaja määrittelee projekti kohtaisista yksityiskohdista tarpeiden mukaan.

  • Kansainväliset projektit 

    Laurean Hyvinkään kampuksella toteutetaan kansainvälisiä palvelumuotoilun, digitaalisen markkinoinnin ja myynnin projekteja kotimaisille ja ulkomaalaisille asiakasyrityksille. Yhteistyö vaihto-opiskelijoiden kanssa vahvistaa opiskelijoiden kansainvälisiä verkostoja ja tukee yrityksiä kansainvälistymisessä tarjoamalla uusia näkökulmia. 

    Projektien tavoitteena on kehittää opiskelijoiden valmiuksia suunnitella, toteuttaa ja arvioida palvelumuotoilunprojekteja palvelumuotoilun menetelmin sekä edistää organisaatiossa kestävän kehityksen mukaisia toimintatapoja.

Miksi sinun kannattaa osallistua?  

Tämä seminaari on erinomainen mahdollisuus verkostoitua ja tutustua Laurean yrityksille tarjoamiin monipuolisiin palveluihin ja avainkumppanuuden mahdollisuuksiin.   

Tapahtumassa opiskelijat esittelevät keväällä 2026 valmistettuja P2P-projekteja ja sinulla on mahdollisuus seurata paikan päällä kevään projektien tuloksia. Projektit on toteutettu yhdessä Laurean avain- ja yhteistyökumppaneiden kanssa.  

Projekteissa on esillä liiketalouden eri osa-alueita, ja ne tarjoavat mahdollisuuden lähteä mukaan toimeksiantajiksi tuleviin projekteihin sekä verkostoitua eri toimijoiden kanssa. 

Tapahtuma on maksuton. Paikat seminaariin täyttyvät nopeasti, joten pidä huoli siitä, että ilmoittaudut ajoissa ja varaat paikkasi kevään inspiroivimpaan seminaariaamupäivään! Huomioithan, että tapahtumaan osallistuminen ei ole mahdollista etäyhteydellä.  

Nähdään seminaarissa!

Ilmoittaudu tapahtumaan