Siirry sisältöön

YAMK-opinnäytetyö: Yhteiskehittämisellä kohti parempaa palkanlaskentapalvelua

Asiakkaan ja palveluntuottajan välisen kumppanuuden syventäminen yhteiskehittämisen kautta on mahdollista myös julkisten organisaatioiden osalta.

Kuvituskuva.

YAMK-opiskelija Anu Lehtosen opinnäytetyössä toteutettiin työpaja, jossa Keski-Suomen hyvinvointialueelle tarjottavaa palkanlaskentapalvelua kehitettiin yhteistyössä asiakkaan ja palveluntuottajan (Monetra Keski-Suomi Oy) kesken. Tutkimus korosti kumppanuuden merkitystä ja yhteiskehittämisen hyötyjä in-house mallilla toteutettavassa palveluliiketoiminnassa.

Yhteiskehittämisellä löydettiin vastauksia arjen ongelmakohtiin sekä nostettiin esiin kehittämiskohteita palkanlaskentapalveluun. Yhteiskehittämisen keinoin saatiin työskentelyyn mukaan varsinaista palveluprosessia toteuttavat henkilöt. Arjen ongelmien ratkaisu ja kehittämiskohteiden ideointi työpajamenetelmällä toi hyötyjä sekä loppukäyttäjälle että palvelua tuottaville henkilöille.

Kehittämistehtävän myötä palveluntuottajan aineeton pääoma kasvoi ja osaltaan lisäsi tuotettavan palvelun laatua. Opinnäytetyön keskeisenä tuloksena voidaan pitää huomiota siitä, että yhteiskehittäminen voidaan ottaa yhdeksi osaksi kumppanuusmallia, jolla palkanlaskentapalvelua tällä hetkellä tuotetaan. Lisäksi opinnäytetyössä ehdotetaan sitä, että vastaavanlaista mallia voi soveltaa myös muihin in-house mallilla tuotettaviin palveluihin.

Opinnäytetyö tarjoaa arvokasta tietoa ja käytännön esimerkin siitä, miten julkisen sektorin palveluja voidaan kehittää yhteistyössä asiakkaiden kanssa. Tämä tutkimus korostaa kumppanuuden merkitystä ja yhteiskehittämisen hyötyjä palveluliiketoiminnassa.

Opinnäytetyön teoreettinen viitekehys perustuu palveluliiketoiminnan ja kumppanuuden teorioihin, Keskeisiä käsitteitä ovat palvelun yhteiskehittäminen, arvon luominen asiakkaan kanssa sekä aineeton pääoma.

Tutustu opinnäytetyöhön Kumppanuuden syventäminen palkanlaskentapalvelussa Theseus-palvelussa.

Lisätietoja:

Anu Lehtonen
Tulevaisuuden johtaminen ja asiakaslähtöinen palveluliiketoiminta (YAMK)