Laurean avainkumppanit ystävänpäiväaamiaisella
Ystävänpäivänä 14. helmikuuta Laurean Leppävaaran kampuksella vietettiin avainkumppaniaamiaista teemalla “kehon ja mielen hyvinvointi”. Tilaisuuteen osallistui sosiaali- ja terveysalan kumppaneita ja alumneja.

Kumppaniaamiaisella kuultiin inspiroivia puheenvuoroja, jotka toivat esiin ajankohtaisia teemoja hyvinvoinnin eri näkökulmista. Ohjelman avasivat Laurean avainkumppanuusjohtaja Ilkka Kurkela ja avainkumppanuuspäällikkö Pia Haapanen. Tilaisuudessa käyttivät puheenvuoron haastavien tilanteiden kohtaamiseen keskittyvän Suomen MAPA-keskuksen maavastaava Anna Vaara sekä fysioterapia- ja hyvinvointipalveluita tarjoavan
LaureaLiikkeen fysioterapian lehtorit Riikka Saukkola ja Laura Kaarna. Tämän jälkeen oli vuorossa Laurean lehtoreiden, Kati Nykäsen ja Heidi Leinosen puheenvuorot. Kati Nykäsen ajatuksia herättävä puheenvuoro käsitteli kestävää kehitystä terveyden näkökulmasta. Hän toi esiin ajankohtaisia kysymyksiä ympäristön ja hyvinvoinnin yhteydestä.
- Huolehditaan ympäristöstä ja hyvinvoinnista niin, että tulevat sukupolvet voivat nauttia samoista asioista kuin mekin.
- Koen, että tämä aihe on opiskelijoille jo arkipäivää, Nykänen totesi.
Heidi Leinosen puhe puolestaan keskittyi traumainformoidun työotteen merkitykseen.
Traumainformoitu työote ottaa huomioon, kuinka monet ihmiset ovat kokeneet traumaattisia tapahtumia elämässään, kuten väkivaltaa, hyväksikäyttöä tai menetyksiä. Sen avulla pyritään välttämään uudelleen traumatisoimista ja tarjoamaan tukea yksilöille heidän kokemuksistaan toipumiseen. Traumainformoitu työote on kohtaamisosaamista, joka soveltuu kaikkeen ihmissuhdetyöhön.
Leinosen mukaan hyvinvoinnin edistäminen ja muutoksen tekeminen lähtee aina kohtaamisesta.
- Hyvällä kohtaamisella voi olla suuri merkitys. Kaiken ytimessä on ajatus siitä, että ennen kuin voi auttaa muita, täytyy ensin tuntea itsensä, Leinonen sanoi.
Laureassa on käynnissä Traumainformoitu työote -hanke, jonka tarkoituksena on kehittää koulutusmalli traumainformoidun työyhteisön kehittämiseksi. Laurean koordinoima hanke toteutetaan yhteistyössä Tampereen ja Turun ammattikorkeakoulujen kanssa.
Laurea toteuttaa avainkumppanitapahtumia säännöllisin väliajoin. Merkittävä kumppanuustapahtuma, projektiseminaari, järjestetään Hyvinkään kampuksella tiistaina 13.5.2025 kello 9.00–12.00. Tapahtumassa opiskelijat esitelevät Laurean yhteistyökumppaneille keväällä 2025 toteutetut P2P-projektiopiskelumalliin pohjautuvat yhteistyöprojektit.
Lisätietoja:
- Ilkka Kurkela
- Johtaja
- Ilkka.Kurkela@laurea.fi
- Puh 358406514689
- Johtaja, avainkumppanuudet ja asiakkuudet