Vastavalmistuneita muistutettiin huolehtimaan työelämässä myös itsestään
Laurean syyslukukauden päätöstä juhlistettiin publiikissa perjantaina 18.12. Leppävaaran paikallisyksikössä. Todistusten lisäksi vastavalmistuneille jaettiin koko joukko hyviä neuvoja tulevaisuuden varalle.
Nyt jo 13 vuoden perinteellä juhlassa puhui rehtori Pentti Rauhala. Hän uskoi laurealaisen koulutuksen antavan mainiot mahdollisuudet menestyä, vaikka taantuma taloutta vaivaakin. Laurean korkeat työllistymistilastot sekä korkeakoulun saama opetuksen laatupalkintojen sarja puhuvat puolestaan. Lähtökohdat ovat siis hyvät, mutta yhteiskunnan muutokset tuovat aina haasteita. Niistä selviämiseksi rehtori muistutti pitämään ennen kaikkea huolta itsestään ja jaksamisestaan, kunnioittamaan terveellisen elämän arvoja.
Työelämää tilaisuudessa edusti toimitusjohtaja Pekka Pokela Eera Finland Oy:stä. Hän toi odottavat terveiset työelämästä. Uusia haastajia kaivataan aina, mutta toisaalta myös yhteisöön sitoutuvia, joilla on sekä halu että kyky oppia yhdessä. Myös Pokela painotti oman jaksamisen vaalimista: ensin pitää olla vahva itse, että voi auttaa muita.
Opiskelijanäkökulmaa valaisi tilaisuudessa restonomiksi valmistunut Anna Dunder. Hän eritteli valoisasti muualta pääkaupunkiseudulle muuttaneen opintotaipaletta, jonka varrella alun hankaluuksista huolimatta laurealainen kehittämällä oppiminen oli kääntynyt voitoksi ja loppumetreillä harjoittelujakson aikana todentunut käytännössäkin. Kansainvälisyys ja kielitaito olivat Dunderin mukaan niin ikään kehittyneet opintojen aikana, mistä todisteena hän tervehti sujuvalla englannilla myös kansainvälisistä koulutusohjelmista valmistuneita – jäämättä hetkeksikään muiden puhujien varjoon.
Vastavalmistuneita kannusti tilaisuudessa myös Laureasta aiemmin valmistuneiden puolesta Laurean alumnit ry:n puheenjohtaja Mikko Kulmala. Myös Kulmalan puheenvuorossa kaikui huoli nuorten tämänhetkisestä terveydentilasta. Samalla hän kuitenkin totesi, että eväät ja vastaukset mm. keskeisten mielenterveysongelmien välttämiseen ovat nyt valmistuneilla jo taskussa. Laurealainen jo opiskeluaikana työelämään haastava oppimismalli on antanut heille selkeän kyvykkyyden ja työssä onnistumisen edellytykset. Jatkossa alumnien yhdistys tuo mahdollisuuden yhteisöllisyyteen, josta saa potkua myös asiantuntijaverkostoitumiseen ja -yhteistyöhön.
Laurealainen malli yhteistyöstäkin osoitti tuloksia publiikissa, jossa valmistuneiden joukossa oli historian ensimmäinen hoitotyön kaksoistutkinnon suorittanut. Tutkinto antaa pätevyyden toimia sairaanhoitajana sekä Suomessa, Unkarissa että Yhdysvalloissa, New Yorkin osavaltiossa.
Tilaisuuden lopuksi jaettiin tasavallan presidentin laurealaisille myöntämät ansiomerkit.
Kuvassa: Anna Dunder
Kuva: Jenni Kangas
Teksti: Riikka Hemmilä